Yüz Kırışıklığı Neden Olur? Kırışıklığa Ne İyi Gelir?

Yüz Kırışıklığı Neden Olur? Kırışıklığa Ne İyi Gelir?

Hepimizin korkulu rüyası değil midir kırışıklık görünümü terimi?  Aynaya her baktığımızda karşılaştığımız aslında hiç görmek istemediğimiz gerçekler! Çünkü akıp giden yılların izleri zamanla yüzümüzde belirmeye başlar. Bu durumda panik yapmak yerine bazı önlemler alarak ve doğru bakım yöntemleri uygulayarak kırışıklık oluşumunu engellemeye yardımcı olabiliriz. 

Bu yazımız da yüz kırışıklıkları neden oluşur? Ortaya çıkan kırışıklıkları nasıl engelleyebiliriz ya da oluşmasını nasıl önleyebiliriz? 

Gelin bu soruların yanıtlarını hep birlikte öğrenelim.

Yüz Kırışıklığı Neden Olur?

İstenmeyen cilt kırışıkları görünümü çoğumuzun yaşadığı problemlerden biridir. Kırışıklık görünümü yalnızca yaşlanma ile gerçekleşen bir cilt problemi olmayıp cildin maruz kaldığı bazı etkenlerden dolayı da ortaya çıkabilir. 

Bizde yüz kırışmasına neden olan faktörleri sizler için araştırdık haydi şimdi inceleyelim.

1- Kolajen Üretiminin Yavaşlaması

Hepimiz için gerçek o ki belirli yaş aralığından sonra yüzümüzde istenmeyen kırışıklıklara maruz kalırız. Çünkü 30’lu yaşlarımızdan sonra vücudumuzda kollajen üretimi, hücre yenilenmesi ve yağ üretimi (Fibroblast) yavaşlar. Kollajen üretiminin yavaşlaması ile cildimizin nem seviyesi ve elastikiyeti azalır. Bunun yanı sıra cildimizde yağ oranı ne kadar fazla olursa cildimizde o kadar genç, canlı ve sağlıklı olur. Yaşımızın ilerlemesi ile bu sebepler de yüzümüzde kırışmalar oluşmasına yol açar.

Yaşlanma ve kırışıklık deyince aklımıza anti age kavramı gelmiyor mu? Özellikle belirli yaş aralığından sonra kırışıklık oluşumunu engellemeye yardımcı olacak anti age ürünleri hayatımızdan çıkarmıyoruz!

2- Makyaj Malzemeleri

Makyajsız kalmak mı? Düşüncesi dahi kötü değil mi? Çünkü güzel görünmek hakkımız. Bundan dolayı kullandığımız ürünlerin içeriğine ve yapısına özen göstermeliyiz. Makyaj öncesi güneş kremi ya da güneş koruma faktörü yüksek, anti age fondöten ve ürünleri tercih etmeliyiz. Makyajımızı yaptık güzel görünümü elde ettik! Ya sonrası? Kesinlikle makyaj ile uyumuyoruz. Makyajımı silmesem de olur cildime zarar vermiyor diye bir kavram yoktur. Erken yaşta kırışıklık ile karşılaşmak istemiyorsak yüzümüz için en önemli öncelik ‘’TEMİZ BİR CİLT’’.

3- Günlük Cilt Bakımı Yapmamak

Biz ona iyi bakalım ki o da bize güzellik katsın. Evet evet! Yaş ayrımı gözetmeksizin günlük rutin olarak yapmamız gerekenlerden biri de cilt bakımı. Temizleme, peeling, tonik (isteğe bağlı) ve nemlendirme. Günlük bakım rutinimizi de tekrar hatırlatmış olduk değil mi çünkü zaten yapıyoruz.

Peki içerikleri nasıl olmalı? Kullandığımız ürünlerin içeriğinin kaliteli olmasının yanı sıra Hyalüronik Asit ve vitamince zengin (vitamin E, B5 gibi) içerikte olmasına özen göstermeliyiz. Olmazsa olmazlardan olan Hyalüronik asit cildimizin elastikiyet