Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kışın tüm güzelliğinin yanı sıra bazen zorlukları da sizi etkisi altına alabilir. Soğuyan hava, sert esen rüzgarlar, yağmur ve kar en çok cildiniz üzerinde etkisini gösterebilir. Soğukla mücadele için cildinizi korumak adına mutlaka bazı önlemler almanız gerekebilir. Özellikle kışın cildiniz için ekstra bakım uygulayabilirsiniz. Cildinizin soğuğa karşı direncini artırmak için özel bakım ürünleri kullanarak onu rahatlatmalı, özellikle ihtiyacı olan nemi almasını sağlamalısınız. Kışın kuruyan ve doğal nemini kaybeden cildinizin kurumasına, kaşınmasına, kızarmasına ve pul pul dökülmesine engel olmak için özel bir bakım rutini uygulayabilirsiniz. Ancak öncelikle soğuk havalarda cildinizin yaşayabileceği problemlere yönelik bilgi sahibi olmalısınız. Böylece soğuk havalarda cilt bakımı konusunda doğru adımları uygulayabilirsiniz.

Soğuk Havaların Cildinize Yaşatabileceği Sorunları Tanıyın

Havalar soğumaya başladığında cildinizdeki değişimi de hissedebilirsiniz. Soğuk havanın etkisiyle, elleriniz, yüzünüz kurumaya başlar. Bunun sebebi özellikle kışın soğuk havanın etkisiyle cildinizin direncinin düşmesidir. Cilt bariyeriniz bu soğuk hava karşısında zayıflarken nemini de kaybeder. Bunun sonucunda da cildiniz kurumaya, gerilmeye, kızarmaya ve kaşınmaya başlar. Çoğu zaman da cildinizin kuruması sonucunda pul pul döküldüğünü görebilirsiniz. 

Soğuk hava, rüzgâr, yağmur ve kar ile birlikte cildinizin yaşadığı değişimi gözlemleyerek, sorunları doğru şekilde tanımlamalısınız. Cilt tipinizin de etkisiyle bu sorunlar farklılaşabilir. Zaten kuru bir cilde sahipseniz, soğuk havada cildiniz daha yoğun bir şekilde olumsuz hava koşullarından etkilenebilir. Bu durumda rutin cilt bakımınıza ekstra adımlar eklemeniz doğru bir yol olacaktır. 

Soğuktan En Çok Etkilenen Bölgeler: Yüzünüz ve Elleriniz

Yüzünüz soğuk hava ile sürekli karşı karşıya kalmak zorunda olduğu için soğuktan en çok etkilenen bölgelerden biri olacaktır. Yüzünüzü, yanaklarınızı, burnunuzu ve dudaklarınızı soğuktan korumak için cilt bakım malzemelerini gözden geçirmelisiniz. Kuruyan ve nemini kaybederek kızaran ve kaşınan cildiniz, yanaklarınız için özel içerikli ekstra nem sağlayan nemlendiriciler, yüz yıkama ürünleri kullanmalısınız. Ayrıca doğal içeriklerin gücünden de yararlanarak C Vitamini Serumu gibi ekstra bakım ürünlerini de çantanızdan eksik etmemelisiniz. Kullanacağınız nemlendiricilerin içeriğinde hyalüronik asit, gliserin, vazelin bulunmasına özen gösterebilirsiniz. Dudaklarınız için ekstra nemlendirme özelliğine sahip ürünler, gözleriniz için özel damlalar kullanabilirsiniz.